DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 24.11.2012 10:31:03 

Kaktusy-Piloušek

Pěstování kaktusů
Na této stránce se vám pokusím popsat jak pěstuji kaktusy.Případné dotazy o pěstování kaktusů pište na e-mail: pilda.adam@sznam.cz  a já se vám pokusím co nejdříve napsat odpověď z mích zkušeností nebo se pokusím zeptat na odpověď kaktusářů se kterými jsem v kontaktu.
 
1) Vysévání semen
 
Výsevy obecně patří mezi nejoblíbenější činnosti kaktusáře a je to také nejjednodušší způsob rozšíření sbírky. Při vysévání semen musíme dodržovat tři jednoduchá pravidla. Sterilitu prostředí, opatrnost a trpělivost. Při dodržení těchto tří pravidel, za předpokladu klíčivosti semen a dostatku světla by se měl výsev zdařit. Nejvhodnější termín pro vysévání je od poloviny února do poloviny března. Když semena zasejeme v tomto termínu, tak by semenáčky měli do zimování dostatečně vyrůst, abychom je mohli klasicky zimovat.
Jako první očistíme semena od zbytků oplodí, které většinou na semenech usychá. Nejlépe se těchto zbytků zbavíme tím, že semena vymácháme v roztoku hypermanganu a poté přestříkáme peroxidem vodíku (kysličníkem). Takto ošetřená semena necháme zaschnout na savém papíře. Následuje příprava substrátu. Substrát by se měl skládat ze dvou jednoduchých složek. Říční písek a obyčejní zahradnický substrát v poměru 3:2 a samozřejmě pečlivě přeseté na sítu. Můžeme substrát sterilizovat a také nemusíme. Pokud se rozhodneme substrát sterilizovat, stačí ho dát do zavařovacích sklenic, ničím je neuzavírat, dát je do kastrolu s vodou a vodu uvést do varu. Stačí tak půl hodiny varu a substrát by měl být sterilizovaný.
Výsevní miska by neměla být příliš vysoká aby semena měli stálejší vlhkost a aby neměli příliš dlouhé kořeny. Optimální je miska od polárkového dortu.
A teď už k samotnému výsevu. Substrát připravíme do výsevní misky a rozdělíme si políčka tvrzením PVC nebo něčím podobným. Substrát lehce navlhčíme rozprašovačem. Vezmeme semena a začneme vysévat. Semena rozsypeme do jednotlivých políček rovnoměrně po celém poli, abychom nemuseli brzy pikýrovat. Poté semena něčím přitlačíme k substrátu a tím máme výsev za sebou.
Teď už jen udržet semena vlhká. Vlastní zkušenost je zalévat rozprašovačem cca jednou za 2 dny. Ale to je jen pro představu. Vždy musíte semena sledovat, jestli nevyschla. Po 6 – 10 týdnech by se po zárodečném stadiu s děložními lístky měl objevit vlastní sukulentní tvar rostliny. Od této doby začínáme semenům větrat až 12 hodin denně ale pouze tehdy, když má být teplo. Také začínáme hnojit s polovičními dávkami. A už necháváme substrát i čas od času vyschnout. Po 3 měsících už můžeme začít opatrně semena zvykat na přímé slunce a po 4 měsících by zastínění nemělo být nutné.
Čím jsou semenáčky starší, tým jsou také větší a tím potřebují i více místa. Když už se začnou ve výsevní misce tlačit tak přistoupíme k pikýrování. Nejprve necháme substrát vyschnout tak 2 – 3 dny. Pak si připravíme substrát podobného, nebo stejného složení jako byl substrát použitý na výsev. Dáme ho do misky, která je o něco větší než miska výsevní a navlhčíme ho rozprašovačem. Sevřenou pinzetou, nebo něčím podobným uděláme do substrátu dolíčky na semenáčky. Semenáčky začneme opatrně vyndávat abychom nepoškodili kořeny ani tělo rostliny. Semenáček chytneme do pinzety tak, aby bylo tělo rostliny vzhůru podél pinzety a kořeny aby byly volně pod pinzetou. Takto uchopený semenáč vložíme do substrátu a opatrně ho ze stran přihrneme. Pak už jen zalijeme nejlépe teplou vodou s PET-lahve která má malou díru ve víčku. Dále postupujeme úplně stejně, když se vám začne zdát, že se semenáčky opět začínají tísnit. Pokud jsme začali vysévat v uvedených termínech, tak semena zimujeme klasicky jako ostatní kaktusy, akorát je čas od času zalijeme aby semenáčky neuschli.
 
2) Správný substrát
 
V odborné literatuře je psáno, a zkušení kaktusáři říkají, že pro všechny druhy kaktusů neexistuje vhodný substrát. Každá rostlina má jiné nároky na pěstování. V následujícím textu se vám pokusím popsat správné postupy při přípravě substrátu pro určité rody kaktusů.
Základní směs pro kaktusy sestavíme takto: 2 až 3 díly rašeliny, 1,5 dílu písku, 1,5 dílu cihlové drti, 2 díly hnojivky, 1 díl drnovky a 1 díl rašeliníku (hnojivka, drnovka a rašeliník se mohou vynechat). Tuto základní směs můžeme pozměňovat přidáním nebo ubráním některých složek podle toho, pro jaké kaktusy je určena. Tak pro Echinopsis, Aporocactus, Epiphyllum hybr.(syn. Phyllocactus) dáme méně cihlové drti a písku a zvýšíme podíl hnojivky. Pro cereusy přidáme listovku, pro Mammillarie, hlavně bílé, ubereme rašelinu a přidáme drnovku a cihlovou drť. Pro vzácné druhy, které mají choulostivé kořeny, stavíme směs tak, že humusových složek bude obsahovat pouze 10 až 20%, ostatní bude písek a drť.
Dříve se přidávalo do směsi vápno ve formě staré omítky nebo dokonce plavená křída. Ukázalo se však, že většina kaktusů vápno v takové formě v půdě nesnáší. Rostliny krnějí a ztrácejí kořeny. Nejmarkantněji se to projevilo u rodu Ferocactus a Echinofussulocactus. Pro tyto rody dnes používáme velmi písčité zeminy, kde převládá kyselí humus a ve kterých se oboum rodům výborně daří. Kdybychom však použili tuto zem pro Astrophyta, velké radosti bychom se nedočkali. Zvlášť starší exempláře, zejména pak Astrophytum ornatum, ztrácejí v kyselém humusu rychle kořeny a rychle hynou. Základ zeminy pro Astrophyta tvoří sprašová drnovka a až 70% písku a drti. Pro Thelocactus a Corypantha smícháme astrophytovou půdu na polovinu se základní směsí. 
 

3) Zalévání

 

Jak už asi víte, kaktusy jsou rostliny převážně z Jižní Ameriky, Mexika, Nového Mexika a Texasu. V těchto částech Amerického kontinentu spadá ročně velmi málo srážek. Alespoň v místech, kde rostou kaktusy. A z toho vyplívá, že by se kaktusy neměli příliš zalévat. Zalévání v našich podmínkách by mělo vypadat tak, že při každém vyschnutí substrátu by se měl znovu zavlhčit. Velmi dobrým pomocníkem při poznávání u substrátu jestli je mokrý nebo suchý je obyčejné párátko. Stačí ho zapíchnout k okraji květináče a vždy když chcete zjistit, jak je na tom substrát stačí jej jen vytáhnout, a zjistíte, jestli zalít nebo ne. Po konzultaci s jedním kaktusářem jsme se shodli, že je to docela dobrý nápad a dobře se osvědčil i v praxi. Při zalévání kaktusů by se měli dodržovat tři určitá pravidla: a) Teplota vody- By měla být taková, aby jste v ní udrželi ruku. Takto teplá voda zvyšuje teplotu substrátu a rostliny nemají ze zálivky takový šok hlavně v teplých letních měsících. b) Způsoby zalévání- Dá se zalévat třemi způsoby: podmokem, kropicí růžicí a nebo přímím litím na substrát. Ale musíte dávat pozor, při zaléváním podmokem na přebytečnou vodu, kterou rostlina nepřijme. Vždy se musí přebytečná voda odstranit, jinak by začali hnít kořeny. c) Kdy zalévat- Zalévat by se mělo, vždy když zjistíme, že substrát je již vyschlý a to zjistíme již zmíněným párátkem. Kaktusy se zalévají celoročně krom zimy a letní stagnace, když kaktusy spí.

 

 4) Přesazování  
 
Vždy, když něco roste, musí se to přesadit. A tak je tomu i u kaktusů. Kaktusy se přesazují ve dvou různých etapách. První se přesazují kaktusy, které kvetou až v létě a druhé ty, které na jaře. Ty první tak okolo konce března, kdy je přenášíme na letní stanoviště a ty druhé až na přelomu srpna a září. Vezmeme si nový květináč, na dno položíme hliněný střep vyboulenou stranou nahoru. Okolo něho nasypeme drenáž a na ní malou vrstvu substrátu. Poté přejdeme ke kaktusu. Opatrně vyjmeme kaktus z květináče a obereme starou hlínu. Kdo je pečlivější může použít i štěteček. Zkusíme kaktus vložit do květináče. Jestli se kořeny do květináče nevejdou, vezmeme ostré nůžky a zkrátíme je tak aby se vešli do květináče. Po zkrácení kaktus odložíme na suché místo a necháme dva dny ležet, kvůli zahojení ran. Po dvou dnech kaktus vezmeme a dáme ho do květináče tak, aby kořeny nebyli zohýbané. Pravou rukou budeme přisypávat substrát pod kaktus na kořeny. NIKDY substrát ke kořenům nemačkáme!!! Pak, když už kaktus sedí, zkontrolujeme, jestli není níže nebo výše než předtím. Nakonec substrát okolo kaktusu urovnáme a nasypeme okolo drenáž, kvůli citlivému krčku. Zalíváme až po 2 týdnech.    

 

 
 
 
Další texty se teprve zpracovávají. Děkuji za pochopení.