Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 24.11.2012 10:31:03 

Kaktusy-Piloušek

Mé vysévání semen
Výsev roku 2012
 
26.5.2012-Semenáčky Astrophyt jsou už 5mm velké a je na nich značně znát vločkování. Mají už vlastní sukulentní tvar a během několika týdnů je přesunu do mého fóliovníku. Časem dodám i fotky :) 
 
16.3.2012-Letos na jaře jsme vyseli nové kaktusy. Semena byla vlastní sebraná z Astrophyt a Rebutií + Astrophytum myriostigma v.tricostatum která jsem dostal darem. Po 4 dnech vyrazili první klíčky a nebylo jich málo. 
 
Výsevy roku 2010
 
16.2.2010-Díky přebytku semen Astrophyt, Rebutií a Lophophor mám možnost experimentovat. Malý experiment jsem si dovolil už v listopadu, kdy jsem 6 semen Astrophyt vysel na vlhkou vatu, kterou jsem udržoval neustále vlhkou. Po 4 dnech semena vyklíčila se 100% úspěchem. Takto se chystám naklíčit polovinu semen uvedených rodů. Pro tento proces co nevydět zřídím speciální rubriku doplněnou fotografiemi.
 
16.2.2010-Letos jsem se rozhodl neobjednávat žádná semena od Chrudimského kaktusáře ani od jiných dodavatelů a rozhodl jsem se, že vyseju jen to, co jsem nasbíral sám na svých rostlinách a nebo to, co mi kdo daroval nebo poslal. Když jsem dával dohromady to co letos vyseji tak jsem došel k názoru, že kdybych ještě něco objednal tak už bych toho měl až nad hlavu. Výsevní misky, kteroé sem vždy potřeboval maximálně dvě budu potřebovat 4-5.  Na letošní výsev se moc těším a až přijedu z dovolené na horách tak okamžitě vyseji. Tento můj nejoblíbenější způsob rozšiřování sbírky mám naplánovaný někdy na 22.-26.2.2010. Průběžně budu o výsevu informovat.
 
Můj první výsev roku 2009
 
16.3.09-Na podzim roku 2008 jsem se rozhodnul, že na jaře příštího roku budu vysévat semena. Vzpomněl jsem si, že při návštěvě u pana Jeřábka v Konopišti, jsem dostal katalog semen Chrudimského kaktusáře. Rozhodl jsem se tedy objednat svá první semena od nich. Vyplnil jsem tedy objednávkoví list a odeslal ho poštou. Čekal jsem až do konce roku, kdy měly semena dorazit. Když nepřicházeli tak jsem se rozhodl Chrudimského kaktusáře (pana Pavlíčka) kontaktovat přes e-mail. Dostalo se mi ale nepříjemné odpovědi. Žádný dopis na adresu Ch. kaktusáře nedorazil. A tak jsem musel objednat semena znovu. Mezitím jsem na internetu objevil nabídku jistého pana Jačmínka a tak jsem objednal i od něho. Doma jsem již měl semena opuncií, která jsem nasbíral na dovolené na Djerbě v Tunisu. Semena od Chrudimského kaktusáře jsem si nechal až na léto a zasel jsem jen Lobivie a Wigginsie (celkem 3 balení Lobivií a 1 Wigginsií). Ostatní semena jsem vysel pod umělé světlo. Kopil jsem si časoví spínač el. proudu a nastavil ho na 10hod. denně. Jeden a půl měsíce jsem v něm klíčil semena bez úspěchu. Po měsíci a půl jsem je vyndal pod okno. Každý den jsem je zavlažoval rozprašovačem. Přesně dva měsíce od výsevu semen, (tedy dva týdny pod oknem) mi první vyklíčili. Byli to semena z Chrudimi, které jsem vysel jen tak na zkoušku. Dnes už semena vesele klíčí.   26.4.09-Po vyklíčení některých semen jsem omezil zálivku na jednou za tři dny. Po týdnu tohoto zalévání mě nemile překvapila plíseň. Skoro všechny semenáčky a klíčence byli zasaženy plísní. Zbylo mi jen pár kousků, které jsem zachránil a semena, která budu co nevidět vysévat nejdřív pořádně chemicky ošetřím. Takže doporučuji semena vždy před vysetím pořádně namořit a substrát s vodou, také pořádně sterilizovat.                     Můj druhý výsev roku 2009   20.5.09-Dnes jsem vysel má poslední semena. Byla to semena od Chrudimského kaktusáře (pana Pavlíčka). Myslím, že jich bylo okolo 700. K výsevu jsem použil substrát namíchaný ze zahradnického substrátu a říčního písku. Substrát jsem nasypal do květináčků 4/4 a na něj jsem nasypal semena. Ty jsem posypal kamennou drtí a vložil do malého plastového skleníčku. Celí tento skleníček jsem dal do mého foliovníku a zastínil tmavou záclonou. Semena budu zalévat pokaždé, když se mi budou zdát suchá (ale nikdy nesmí vyschnout jinak by se klíčení zastavilo).   2.6.09-Po několika dnech klíčení jsem se poprvé rozhodl výsev zkontrolovat. Mile mě překvapila Matucana Intertexta a Mammillaria spinosissima které již začali hojně klíčit. A to jsem si už myslel, že my výsevy zmrzli, protože v posledních dnech dosahovala teplota v noci méně než 10°C. Tak jsem výsev 1.6.09 přesunul do baráku. A jak to tak vypadá, velmi se jim zde daří:-)      
TOPlist